رشته های دانشکده

 

 

ردیف نام رشته مقطع سال پذیرش دانشجو تعداد دانشجوی فعال سرفصل دروس
1 اقتصاد شهری ارشد 1391 26 مشاهده
2 اقتصاد هنر ارشد 1391 23 مشاهده
3 کارآفرینی فرهنگی ارشد 1391 26 مشاهده
4 مدیریت جهانگردی ارشد 1391 31 مشاهده
5 موزه كارشناسي 1386 95  مشاهده
6 پژوهش هنر با گرايش كارافريني دكتري 1391 2 -

 

گروه هاي آموزشي دانشكده:

اين دانشكده در حال حاضر 6 گروه آموزشی شامل يك گروه در مقطع كارشناسي، چهار گروه در مقطع كارشناسي ارشد و يك گروه در مقطع دكتري دارد. گروه هاي اموزشي به شرح زير مي باشد:

 

1-گروه موزه داري در مقطع كارشناسي:

موزه ها نقش اساسی به عنوان موسسات آموزشی در جامعه ایفا می کنند. تاریخ آفرینش زمین در ادوار مختلف توسط اشیاء موزه ای حفظ و روایت شده است. بنابراین  مسولیت ما در قبال موزه ها به پایان نرسیده است. به وجود آوردن بستری برای حفاظت، آموزش، پرورش و معرفی مجموعه ها و ایجاد نشاط و امید به زندگی رسالتی است که در موزه ها تجلی می یابد.  تربیت کارشناسان و نیروهای متخصص موزه گامی در تحقق این امر و مقدمه‌ای برای توسعه و باز خوانی موزه های ایران خواهد بود. دانش آموختگان رشته موزه داری با دارا بودن توانایی علمی و عملی قادر خواهند بود در بخش‌های مختلف موزه مانند فعالیت‌های مرتبط با مدیریت مجموعه ها( معرفی، آموزش و پژوهش، نگهداری،نمایش و تفسیر اشیاء موزه) و در حوزه های برون موزه ای ( تبلیغات، ارتباطات، کارشناسی اشیاء )و یا زمینه‌های دیگر شغلی مرتبط چون مجموعه های خصوصی و گالری ها می‌توانند تأثیرات قابل توجهی داشته باشند. رشته موزه داری صرفاً در حوزه میراث فرهنگی تعریف نشده است و زمینه‌های دیگری چون میراث طبیعی و موزه های صنعتی و تجاری و موزه های مجازی رانیز شامل می‌شود.

در پاسخ به این نیاز با دیدی آینده نگر و خردمندانه از سال 1386 گروه موزه داری دانشگاه هنر اصفهان  در مقطع کارشناسی شکل گرفت . در حال حاضر این گروه دو دوره فارغ التحصیل و چهار گروه دانشجوی شاغل به تحصیل را دارد.در بهمن ماه سال 1392 بر اساس سند چشم انداز و سیاست های کلان دانشگاه و نیر تصویب شورای دانشگاه (در بهمن ماه1391) این گروه از دانشکده مرمت به دانشکده کارآفرینی هنر و گردشگری پیوست .

2-گروه اقتصاد شهري در مقطع كارشناسي ارشد:

امروزه با گسترش شهرها و با توجه به پيشرفت سريع علوم و تكنولوژي در جهان امروزي و تحولات روزافزون اقتصادي و اجتماعي، درك و شناخت موضوعات اقتصاد شهري بيش از پيش ضرورت مي يابد. مسائلي نظير رشد و توسعه شهرها، حمل و نقل، مسكن، حاشيه نشيني و مهاجرت، اشتغال و بيكاري، رفاه اقتصادي، استفاده مناسب تر از امكانات اقتصادي، مشكلات زيست محيطي و آلودگي، تجارت جهاني و... همگي به نوعي در قالب مفاهيم اقتصاد شهري معنا پيدا مي­نمايند. بنابراين  تلاش شده است برخي از اساسي­ ترين مسايل اقتصاد شهري در طول يك دوره تقريباً دو ساله به دانشجوي رشته اقتصاد آموزش داده شود، تا دانشجو علاوه بر شناخت موضوعات، بتواند با روش هاي برخورد با مسائل اقتصادي آشنا گردد و از توازن تحليل مسايل اقتصاد شهري برخوردار گردد. اقتصاد شهری بر مبنای تقاطع جغرافیا و اقتصاد تعریف می شود. اقتصاد به بررسی انتخاب­های افراد با توجه به منابع کمیاب می­پردازد. در حالی که خانوارها انتخاب های خود را به منظورحداکثر کردن مطلوبیت شکل می­دهند و بنگاه­ها حداکثر کردن سود را مبنای تصمیم­گیری هایشان قرار می­دهند. جغرافی­دان ها با پاسخ به این پرسش که فعالیت های مختلف در کجاها شکل می­گیرند، به مطالعه نحوه استقرار اشیاء در فضا می­پردازند. اقتصاد شهری، اقتصاد و جغرافیا را به یکدیگر پیوند داده و به بررسی انتخاب­های جغرافیایی یا مکانی خانوارهای حداکثرکننده مطلوبیت و بنگاه های حداکثرکننده سود می­پردازد. به علاوه اقتصاد شهری، ناکارآمدی های انتخاب های مکانی را تشخیص داده و سیاست های عمومی جایگزین جهت گسترش انتخاب های كارآمد را مورد بررسی قرار می­دهد.

3-گروه اقتصاد هنر در مقطع كارشناسي ارشد:

با توجه به مزيت ايران در هنر و میراث فرهنگی مي توان گفت توسعه صنایع هنری و دستی، بدون وجود نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در این حوزه امکان پذیر نیست؛ و نخستین گام در این راه، تربیت متخصصانی است که هم اقتصاد را بفهمند و هم هنر را بشناسند و همچنين رابطه متقابل اين دو را به خوبي درک کنند؛ مأموریت رشتۀ «اقتصاد هنر»تلفیق این دو دانش است. براي اين رشته دروسي همچون مباني اقتصاد هنر، اقتصاد هنر پیشرفته، بازارشناسی و بازاريابي هنر، جامعه­ شناسی و مطالعات فرهنگی هنر، روش­ تحقيق در اقتصاد هنر،  نرم افزارهاي کاربردي در اقتصاد هنر، مساله شناسي اقتصاد هنر در ايران، زبان تخصصي، مباني زيباشناسي هنر، تجارت الکترونيک کالاهاي هنري، اقتصاد سنجي، اقتصاد هنرهاي نمايشي، اقتصاد هنرهاي تجسمي، اقتصاد صنايع دستي، اقتصاد گردشگري و ميراث فرهنگي، اقتصاد موسيقي، اقتصاد کالاهاي فرهنگي و پايان نامه طراحي شده است.

4-گروه كارآفريني فرهنگي در مقطع كارشناسي ارشد:

كارآفريني فرهنگی فرآیند ایده ­پردازی و شناخت فرصت­ها و راه­ اندازی کسب و کارهای فرهنگی است که روندها و فرآیندهای تولید و عرضه خدمات و کالاهای فرهنگی و هنری را مدیریت می کند. نتایج حاصل از كارآفريني فرهنگی احیای ارزش های فرهنگی موجود و دلخواه است. قرن بيستم به عنوان قرن كارآفريني نام گذاری شد و اقدامات فراوانی در جهان برای توسعۀ كارآفريني انجام شد. چرا که كارآفريني به عنوان موتور محرک اقتصاد و پیشرفت جامعه در نظر گرفته شده بود. در ایران نیز این فعالیت ها در وزارت خانه های مختلفی پیگیری شد از جمله وزارت علوم در دهۀ گذشته با تشکیل دبیرخانۀ "کاراد" مامور گسترش كارآفريني در میان دانشگاه های کل کشور شد. مدل غالب در كارآفريني، که در مفاهیم و روش­های اجرایی و تصمیم گیری نیز به روشنی مشخص است، مدل كارآفريني صنعتی است. اما از آن جایی که بخش فرهنگ و هنر ملازمات و ویژگی های متفاوتی دارد، نمی توان مدل كارآفريني صنعتی را به فعالیت های مرتبط در این حوزه تعمیم داد. این موضوع تجربه­ای جهانی نیز به همراه داشته است در اواخر قرن بیستم مدل های دیگری از كارآفريني به وجود آمدند که از آن میان می توان به كارآفريني اجتماعی و كارآفريني فرهنگی اشاره کرد. سیاست­گزاران فرهنگی نیز با به کارگیری شیوه­ها و ره­یافت­های كارآفريني در حوزۀ فرهنگ،  رسیدگی به وضعیت اقتصادی فرهنگ و هنر و چگونگی به­گشت آن را مجدانه دنبال کردند که آثار آن را می توان در اسناد بالا دستی کشور به روشنی دید.

نقش تعاملی اقتصاد و كارآفريني در بخش فرهنگی صرفاً منحصر به افزایش درآمد سرانه و انباشت سرمایه در بخش هنر نیست، بلکه می­ تواند آغازگاه تغییرات ساختاری عمده در فعالیت­های اقتصادی کشور باشد. این تحول با رشد بازده اجتماعی و امکان مشارکت فعال در میان بازیگرانِ اجتماعیِ نقش­هایِ اقتصادی( اشتغال در فعالیت­های فرهنگی) توأم خواهد شد که ثمرده­ی آن گسترش ظرفیت رشد کشور و بالا رفتن میزان بهگشت اجتماعی و استقرار نظم اجتماعی عادلانه و پویا خواهد بود. رشتۀ كارآفريني فرهنگی به مجموعه روابطي مي پردازد كه توليد و مصرف كالاي فرهنگی را در سطح اجتماعي بررسي مي­كند و هدف آن داشتن متخصصینی است که توانایی تلفیق فرصت های اقتصادی و مزیت های هنری و فرهنگی کشور را داشته باشند و نخستین گام در این راه، تربیت متخصصینی است که بتوانند الزامات ساختاری حوزۀ فرهنگ را با نوآوری به كارآفريني پیوند بزنند و چنین تلفیقی از دانش در ماموریت رشته «كارآفريني  فرهنگی» است.

5-گروه مديريت جهانگردي در مقطع كارشناسي ارشد:

صنعت گردشگري با اشتغالزايي، درآمد زايي و فرصتهاي سرمايه گذاري كه ايجاد مي كند، به عنوان يكي از پيشتازان در اقتصاد بسياري از كشورها مطرح شده است. تا جايي كه برخي معتقدند كشورهاي در حال توسعه (همچون ايران كه منابع و پتانسيل هاي بالايي در اين زمينه دارند) با مرتفع ساختن موانع اجتماعي – فرهنگي و اقتصادي رشد و توسعه گردشگري در كشور مي توانند به حيطه كشورهاي توسعه يافته در آمده و به رهايي اقتصاد از تك محصولي بودن كمك كننددولتها،‌رهبران صنايع بزرگ، سرمايه گذاران كلان و صاحبنظران دانشگاهي به آينده بسيار موفق صنعت گردشگري اذعان دارند،‌لذا براي توفيق اين صنعت در دستيابي به توسعه اي پايدار (كه در آن هم به منافع اقتصادي،‌اجتماعي – فرهنگي و زيست محيطي نسل حاضرتوجه دارد و هم به حفظ منابع گردشگري« بويژه از بعد از زيست محيطي» براي نسللهاي آينده تأكيد مي كند) به مديران و برنامه ريزان آگاه به ابعاد مختلف و مرتبط با صنعت گردشگري نياز است.

رشته مديريت جهانگردي با گرايش برنامه ريزي و توسعه توريسم، يكي از دوره هاي وزارت آموزش عالي بوده كه از مهر1391 بعنوان يكي از چهار رشته دانشكده كارآفريني دانشگاه هنر اصفهان اقدام به جذب دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد نموده است. هدف اصلي اين دوره، آموزش و تربيت نيروي انساني ماهر در برنامه ريزي، تصميم گيري، مديريت و اداره واحدهاي مختلف و مرتبط با اين صنعت مي باشد. نقش و توانايي هاي فارغ التحصيلان اين رشته: آشنايي با مسائل نظري دانش برنامه ريزي و مديريت جهانگردي، برنامه ريزي در جهت ارتقا اثر بخشي و كارآيي واحدهاي سازماني مرتبط با صنعت گردشگری، تهيه و اجراي طرحهااي تحصيلي براي توسعه فعاليتهاي علمي (توليد علم) و عملي، تجزيه و تحليل جايگاه اين صنعت در كشور و ارائه راه حلها و برنامه هايي در جهت افزايش آثار مثبت و كاهش آثار منفي گردشگري در مقصد و برنامه ريزي در جهت توسعه پايدار گردشگري در سطوح محلي، منطقه اي، ملي و بين المللي

6-گروه پژوهش هنر با گرايش كارآفريني، اقتصاد و مديريت در مقطع دكتري

این دانشکده برای تربیت متخصص در زمینه های اقتصاد، مدیریت و كارآفريني در هنر سعی کرده است با جهت دار کردن رساله دانشجویان دکتری پژوهش هنر در راستای موضوعاتی با اقتصاد، كارآفريني ومدیریت مشکل تربیت متخصص را تا حدود زیادی مرتفع نماید.