سوکیاس

این خانه در محله تبریزی های جلفا و در بین خانه سوکیاس 2 و داوید قرار دارد. قدمت خانه سوکیاس 1 به عصر صفویه باز می گردد. این بنا در دو طبقه ساخته شده و دارای زیر بنایی معادل 920 متر مربع و در دو بخش شمالی و جنوبی و مساحتی در حدود 3100 متر مربع است.

 

خانه سوکیاس 1، دارای ارزش های هنری و تاریخی خاصی بوده و تزئینات نقاشی فرنگی بیرونی کوشک و فضا سازی های تالار مرکزی آن منحصر به فرد محسوب می شود.

 

 بنا به اعتقاد آبراهام کورگیان، نقاش مشهور ارمنی، این خانه در سال 1655 میلادی توسط مترجم سفیر انگلستان در ایران ( حکومت شاه عباس صفوی ) ساخته شده و تصاویر نقاشی ایوان متعلق به ملکه الیزابت است.

 

 

 با انجام عملیات مرمت و بازسازی در این خانه، ضلع شمالی آن جهت آزمایشگاه های تخصصی گروه مرمت (شیمی و متالوژی ) و ضلع جنوبی آن جهت کارگاه های تخصصی مرمت نقاشی، مرمت سفال، مرمت پارچه، مرمت عاج و استخوان، مرمت کاغذ و مرمت شیشه مورد   استفاده قرار گرفته است. خانه سوکیاس 1، در سال 1353 با شماره 994 در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

خانه سوکیاس 2 در کنار خانه سوکیاس 1 و در محله تبریزی های اصفهان قرار دارد. این مجموعه دارای مساحتی بالغ بر 1980 متر مربع است و قدمت آن به دوره صفویه بار می گردد.

 

این خانه در سال 1376 توسط دانشگاه هنر اصفهان خریداری شده و مورد مرمت قرار گرفت و با پایان یافتن عملیات مرمت در بخش جنوبی آن در سال 1377، در سال 1378 جهت فضاهای آموزشی گروه مرمت مورد استفاده واقع گردید.

 

 

آتلیه ترسیم فنی و آزمایشگاه مواد مصالح  و همچنین کارگاه هاي مرمت كاغذ، چرم، پارچه، نقاشي و فلز در این بنا قرار گرفنه است.

 

 دانشكده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان

 خيابان حكيم نظامي - انتهای کوچه سنگ تراشهای غربی - ابتدای کوجه داودیها - دانشگاه هنر اصفهان

  36278681 -031

 

ساختمان های دانشگاه

حوزه های سازمانی

دانشکده ها